Vajinismus ve Tedavisi

Kadın hastalıkları arasında en sık görülebilen rahatsızlıklardan biri de vajinismus olarak bilinir. Bu hastalığın bilinmesi ve tedavi edilmesi çok kritiktir.
Cinsel hayatın olması gerektiği şekilde sağlanması için söz konusu sıkıntının atlatılması şarttır.

Vajinismus Nedir?

Cinsel beraberlik sonrasında ya da sırasında vaijna duvarlarının kasılıp kendini kapatması vajinismustur.
Bundan dolayı da cinsel birleşimler gerçekleşemez ya da ciddi anlamda sorunlar ile karşılaşılır.

Sebebi Nedir?

Vajinismus rahatsızlığının birden fazla sebebi olabilir. Bu sebeplerin pek çoğu çocukluk dönemine dek uzanır.
Çocuklarının ruhsal anlamda gelişimine engel olan, bunu da çoğunlukla bilinçsiz şekilde yapan aileler bu tarz sorunların oluşmasına neden olurlar.
Her ne kadar fizikleri genç kız durumuna gelse de ruhsal durumları çocuk kalan kimselerde ilerleyen yaşlarda bu rahatsızlık görülebilir.
Hele ki cinselliğin ayıp ya da günah sayıldığı geri kalmış memleketlerde bu rahatsızlık çok sık görülür.

Çocuklar için 3 ila 6 yaş arasında cinsel kimliğin oluşması dönemi yaşanır. Bu tür zaman zarflarında kız çocuklarının babalarına aşık olmaları oldukça normal bir sonuçtur.
Fakat bu tür durumlarda gerek annelerin kızları ile rekabete girmeleri, gerek kızların annelerini rakip olarak görmeleri, gerek ise babalarının kızlarına aşırı tepki vermesi ya da tamamen tepkisiz kalması ilerleyen yaşlarda ortaya çıkacak olan muhtemel cinsel sağlık sorunlarına da zemin oluşturacaktır.

Yine çocukluk dönemlerinde cinsel travmalar yaşayan kadınların bu rahatsızlıkla karşılaşmaları mümkündür. Vajinismus tedavisi ancak psikolojik tedavi yollarının izlenmesi ile yapılabilir.